ČLÁNKY

Závlaha a jej fungovanie

Čím sa začína? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Každá firma má svoje postupnosti. Ale ako úplný začiatok môžeme považovať zameranie pozemku. Mať presné rozmery a kontúry budúcej záhrady je pri tvorbe závlahového systému veľmi dôležité.

Zdroj vody je veľmi dôležitý v dimenzovaní komponentov závlahy. Sú dva hlavné zdroje vody a to studňa čerpadlo alebo priamo mestská voda. Ťažko povedať čo je výhodnejšie pri menších plochách do 100 m2 isto kopať studňu, čerpadlo, často - krát zložitú filtráciu nie je práve finančne nenáročné. Na druhú stranu pri väčších plochách s veľkým odberom vody je studňa ekonomickejšie riešenie. Treba sa len rozhodnúť, ktoré riešenie vyhovuje Vám.

Ako to funguje? Túto otázku si určite položil každý z Vás ktorý rozmýšľa od závlahe. Zdrojom vody sa pripojíme na srdce závlahy a tým sú elektromagnetické ventily. Ich počet závisí od zložitosti samotnej závlahy. Od tých ventil ďalej putuje voda až k jednotlivým konečným komponentom závlahy (postrekovače, kvapkové potrubie, bublery atď.).

Mozgom závlahy je riadiaca jednotka. Tých je na trhu neúrekom, od základných až po veľmi komplexné ktoré, sú napojene na internet na meteostanice a dynamicky menia distribúciu vlahy vo vašej záhrade. Kabelážou sú napojené na elektromagnetické ventil a dávajú im signál na otvorenie a zavretie.

Šetrí čas ale aj vodu, vďaka možnosti nastavenia času na ranné hodiny kedy je malý prirodzený odpar. Tým že si nastavíme konkrétny čas a deň vieme, že naše rastliny a trávnik dostanú vždy požadované množstvo vody.

Čidlá zrážok zároveň zaistia, že závlaha nebude polievať počas prirodzených zrážok. Toto je veľmi dôležité pre zdraví vývin rastlín, lebo samozrejme že neškodí rastlinám iba suchu ale aj nadmerná vlaha. Čidlá zrážok sú ako jednoduché merače zrážok, pôdne merače vlhkosti alebo zložitejšie meteostanice.

Inštalácia býva spravidla pod zemou. Je to zložitejší proces, a spravidla trvá viacero dní, čiže by som ho prenechal záhradným firmám. Neodborná inštalácia môže viesť k nepríjemným nehodám a problémom.

Údržba býva veľmi jednoduchá. Pozostáva z jednoduchého čistenia filtra, príležitostné prečistenie trysiek, a zazimovanie celého systému. Zazimovanie spočíva v prefúknutí celého systému vzduchom a dôkladné odstránenie zostatkovej vody zo systému.

Jednoduchosť používania a ovládania závlahy, je v dnešnej dobe na veľmi dobrej úrovni. Budete prekvapený ako rýchlo sa do toho dostanete a tým že ovládacie jednotky sú navrhované pre každého používateľa bude riadiť vodný režim vo Vašej záhrade hračka.



späť na články