ČLÁNKY

Ako sa postarať o trávnik počas jari?

Jar je veľmi dôležité obdobie pre trávnik, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali podceniť. Mali by sme dbať nato aby sme ho po vyčerpávajúcej zime opäť dostali do kondície. Tu je pár trikov, na čo si dať pozor pri starostlivosti o váš trávnik.


Kosenie trávnika začína už na jar. Nazačiatku by sme mali vyčistiť trávnik od všetkých nečistôt, ktoré sa naň dostali počas zimy (konáre, lístie, a iný odpad). V ďalšom kroku by sme si mali skontrolovať, či máme dostatočne naostrenú kosačku. To je veľmi dôležité, nakoľko tupý nôž nám trávny list štiepi, čo nie je žiaduce pri kosení. Výšku kosenia by sme si počas jari mali nastaviť nižšie ako počas leta. Kosíme cca o 1/3 výšky trávy.


Hnojenie je kritické v jarnom období na to aby trávnik zosilnel a mal krajšiu a hrubšiu čepeľ listu. Trávnik počas roka spotrebuje cca 25 g (dusíka)/m2, veľké množstvo práve počas jari. Preto by hnojivo na jar malo obsahovať vyššie dávky N. Hnojíme v granulovanej alebo tekutej forme, záleží na vašej preferencii. V dnešnej dobe je veľký výber hnojív určených práve na jarné hnojenie. Zaujímavou variantov je hnojenie pomocou organických výluhov, kde sa živiny do záhrady dostávajú výlučne v čistej podobe.


Buriny a boj s nimi nie je vôbec ľahké vyhrať ak je to vôbec možné. Zbaviť sa nežiaducich burín môžeme mechanicky alebo chemicky. Mechanicky je to samozrejmé ekologickejšie, ale pri väčších plochách a silnom zaburinení to môže byť nezvládnuteľný úkon. Pri chemickom odstraňovaní najmä dvojklíčnolistových rastlín ako sú púpava, skorocel atď. , je vhodné použiť selektívny herbicíd, ako je Bofix. Za žiadnych okolností nepouživajma totálne herbicídy (Roundup), ktoré by vás spolu s burinami pripravili aj o trávnik. Nikdy neaplikujte herbícid ihneď po jarnom oteplení, doprajte trávniku chvíľu čas na regeneráciu. Ideálne obdobie je v máji, počas sucha a bezvetria.


Vertikutáciu je ideálne robiť v jarných mesiacoch apríl a máj, najlepšie na suchom a pokosenom trávniku. Prevzdušnenie spočíva v zarezaní sa nožov v plytkej vrstve zvyčajne 1-2mm do hĺbky, kde dochádza k odstráneniu trávnej mačiny a machu. Tento úkon napomáha výmene plynov, živín a vlahy. Je vhodné následne na tento úkon aj prihnojiť. Pri menších plochách môžeme použiť vertikutačné hrable, naopak na väčších pozemkoch, by sme mali použiť vertikutačné stroje.


Top dresing a aerifikácia idú ruka v ruke. Aerifikáciou prevzdušníme vrchnú časť pôdneho profilu a tak zabezpečíme dotačné prevzdušnenie koreňovej vrstvy do hĺbky 10 - 15 cm, opatrne ak máte automatickú závlahu. Je možné ju robiť manuálne vidlami alebo strojovo. Potom nastupuje „top dresing“, kde sa aplikuje zmes piesku a organickej hmoty kompost k pomeru 70/30. Kompost by mal byť samozrejme bezburiný. Tento proces pomôže vášmu trávnik počas celej sezóny, treba sa vyhnúť okamžitému koseniu po tomto úkone nakoľko by sme si kosačkou top dresing odobrali a mohli ju aj poškodiť.


Najlepšie ako mať krásny a zdravý trávnik je prevencia, nakoľko silný trávnik často nedá šancu nežiadúcim burinám. Pravidelné hnojenie, kosenie ostrou kosačkou a dosiatie problémových miest napr. po napadnutí snežnou plesňou vám zabezpečí trávnik ktorý bude pýchou vašej záhrady.



späť na články