ČLÁNKY

  5 rýchlych tipov ako sa na jar postarať o svoju záhradu

  1. Odstránenie zvyškov rastlín a rez trvaliek

  Prvou úlohou je odstránenie odhnitých minuloročných rastlín a ich kompostovanie. Pokiaľ ste nezrezali trvalky minulý rok, tak teraz na jar už nebudú vyzerať príťažlivo. Väčšinetrvaliek vyhovuje až jarný termín rezu. Nadzemná hmota im pomáha proti mrazom. Keď na jar vyrastú prvé listy, treba starú listovú hmotu odstrániť.

  2. Rez kríkov a drevnatých trvaliek ( Budleja, levanduľa, bradavec atď.) Rez by sa mal vykonávať byť na jar nakoľko kvitnú na jednoročnom dreve. Režeme ich po zimeaž po odoznení silných mrazov, aby sme predišli namŕzaniu. Väčšina týchto rastlín nás nasmeruje na správny čas rezu pučaním na spodnej časti výhonov.

  3. Ošetrenie stálozelených trvaliek. Sú druhy trvaliek, ktoré si držia listy aj počas zimy a sú tak ozdobou našich záhonov počas celého roka. (Čemerica, heuchera, flox atď). No aj tieto druhy si po zime vyžadujú našu pozornosť. Stačí však odstrániť namrznuté a poškodené listy, mierne vyhnojiť a za chvíľu sú opäť v plnej kondícii.

  4. Okrasné trávy. Tieto druhy trvaliek sú stále populárnejšie a majú svoje miesto v modernej ako aj vo vidieckej výsadbe. Sú to druhy, ktoré nás tešia aj po vyschnutí. Údržba po zime je jednoduchá.Stačí pár centimetrov nad zemou zrezať celú listovú plochu a za krátky čas sa dočkáme opäť hustého a bohatého rastu.

  5. Správne orezanie kríkov a stromov. Väčšina na jar kvitnúcich kríkov a stromov zakladá kvetné puky v lete a na jeseň. Jarným rezom by sme sa pripravili o ich kvitnutie. Preto pripadá rez do úvahy až po odkvitnutí.  späť na články