ČLÁNKY

Ako sa starať o jazierko počas celého roka?

S jarnými lúčmi si spájame prvé kvety na jar, plné života počas leta, krásne trávy šumiace v jeseni. Záhradné jazierko vie byť ozdobou počas celého roka za podmienky, že má pravidelnú údržbu, inak sa sen o krásnom vodnom svete premení na nočnú moru.

Ihneď po založení Väčšinu ťažkej práce máte už za sebou, to ale neznamená že tým je o jazierko postarané. V prvom rade by sme mali do jazierka vložiť nitrifikačné baktérie, aby sme predišli kumulovaniu dusičnanov vo vode. Tie sú nežiaduce pre celkovú kvalitu vody a toxické pre ryby. Odstránime toľko nežiaducich živín ako je možné. Odumreté rastliny, riasy, lístie, všetko, čo padne na hladinu. Pokiaľ táto hmota klesne na dno, začne sa rozkladať, čo nám môže spôsobiť premnoženie rias atď. Tu nám prácu zjednodušia rôzne skimmery. Veľmi dôležitý hlavne v letných mesiacoch je dostatok kyslíka a pohyb vody, čo dosiahneme obehovým čerpadlom a kaskádou, kde privedieme tak potrebný kyslík pod hladinu vody. V najhorších prípadoch je potrebné zabezpečiť pravidelnú výmenu časti vody za čerstvú.

Úkony počas celého roka

Na Jar skontrolujeme škody spôsobené mrazom, overíme ako funguje filter a prívod vody do jazierka, zbavíme sa odumretých rastlín, skontroluje fóliu, či nie je poškodená alebo odokrytá. Ak sa chystáme urobiť v jazierku zmeny, tak jar je ideálnym obdobím.

V lete hlavne kontrolujeme stav a kvalitu vody, pričom nám môžu pomôcť na to určené testery. Počas leta je zvýšený odpar a pokiaľ pravidelne nedoplňujeme vodu môžu sa hlavne menšie jazierka nebezpečne rýchlo prehrievať. Treba si taktiež dávať pozor na letné prívalové dažde, ktoré v niektorých oblastiach môžu rapídne okysliť vodu.

Počas jesene by sme mali pravidelne čistiť povrch vody, aby sme predišli hromadeniu detritu na dne jazierka. Pokiaľ sa vytvorí silná neokysličená vrstva na dne, vznikajú pri jej rozklade veľmi toxické plyny, ktoré dokážu za krátku dobu zdecimovať celú rybiu osádku a často neušetria ani vodné rastliny. Detrit odstraňujeme rôznymi mechanickými odsávačmi.

Príchod zimy a prvých mrazíkov by nás mal donútiť vybrať čerpadlá, filtre a uskladniť ich na nemrznúcom mieste. Ponorné čerpadlo by sme mali skladovať v nádržke s vodou, aby nevyschlo a samozrejme nezmrzlo. Nesmieme zabudnúť na výmenu plynov medzi vodou a vzduchom. Výhodné je mať v pobrežnej zóne vysadený rákos alebo rôzne druhy tráv, ktoré vďaka svojim dutým steblám môžu pomôcť cirkulácii vzduchu v jazierku. Ďalšou alternatívou je použitie plaváka.


Najčastejšie chyby

 zanedbanie čistoty filtra - aj tie najlepšie treba stále čistiť
 čistenie filtra v chlórovanej vode - zničia sa tak prospešné baktérie
 použitie nekvalitnej UV lampy
 prekrmovanie rýb - dávať iba toľko, aby to ryby skonzumovali do par minút
 nadmerný počet rýb - niekedy je menej viac
 príliš malé jazierko - prehrieva sa a je biologicky nestabilné
 slabé obehové čerpadlo - stojatá voda znamená automaticky problém
 veľmi tenká jazierková fólia - možné poškodenie hneď pri inštalácii
 podcenenie funkcie rastlín - zlepšujú biologickú rovnováhu
 neodborné založenie - pokiaľ je to možné, poraďte sa s odborníkmi



späť na články